Debaty oksfordzkie stają się coraz popularniejsze, a na fali wzrastającego zainteresowania powstają kolejne turnieje debatanckie. Tak też było z Kopalnią, czyli odbywającym się po raz pierwszy Ogólnopolskim Turniejem Debat Oksfordzkich ‘’Kopalnia Mówców”, który miał miejsce 1 czerwca 2019 r. w kopalni Guido w Zabrzu (320 pod ziemią).

I LO, jedną z 8 drużyn biorących udział, reprezentowali uczniowie w składzie: Julia Staniuk (IE), Janek Kaczmarek (IA), Ernest Rojek (IA) i Klaudia Bielicka (IF). Przygotowywali się do 7 tez, z czego faktycznie przedebatowali 4: te dotyczące postawy Polski w 1939 roku, konferencji monachijskiej, ekoterroryzmu oraz serialu Święta Wojna.

Turniej odbywał się w niezwykłych warunkach – wszystko zostało rozegrane w wydrążonych komnatach i szybach kopalnianych. Same debaty były niezwykle zaskakujące, niestety niekoniecznie w pozytywnym znaczeniu. Przede wszystkim, zaskoczyło zupełnie inne podejście do kultury debatowania – głośne szeptanie, przedłużanie pytań, agresja w mowie ciała czy nawet formy ad personam pojawiały się w niemal każdej debacie. Nasi przeciwnicy, czyli XIV LO z Warszawy, Technikum TEB Tychy, III LO z Krakowa i III LO z Konina prezentowali bardzo różny poziom i nieraz wprawiali w zdumienie kontrowersyjnym podejściem do tezy, ale też umiejętnościami wypowiadania się. Jak wypadła reprezentacja Dictorium? Należy wyróżnić Klaudię Bielicką, która była nominowana do najlepszego mówcy turnieju, oraz Janka Kaczmarka na pozycji dwójki; oboje wykazali się niezwykłymi umiejętnościami retorycznymi i merytorycznymi.

Wynik zależy jednak od sędziów, którzy, można by powiedzieć zgodnie z tradycją, rozstrzygali o wyniku w bardzo dyskusyjny i budzący wątpliwości sposób; brakło chociażby punktów eksperckich, a dopowiadanie argumentacji za debatanów było na porządku dziennym. Chociaż udało nam się zdobyć 3 miejsce ex aequo z drużyną z Krakowa, drużyny nie kryły rozczarowania feedbackami. Mimo że z mieszanymi uczuciami wieczorem tego samego dnia wróciliśmy do Gdańska, całość turnieju oceniamy pozytywnie; dobrze się bawiliśmy, poznaliśmy debatantów z całej Polski i mieliśmy okazję zwiedzić kopalnię.Za pomoc w przygotowaniu dziękujemy oczywiście pani Litwinienko i panu Kowalskiemu, a także Cyprianowi, Janowi, Mai, Adamowi, Juliannie i Szymonowi. Nie było łatwo, ale nie zniechęcamy się i czekamy na kolejny zjazd za rok, bo – nie ma to tamto!

Kategorie: News

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *