W sobotę, 14 października przyjechał do naszej szkoły Michał Kruszyński – prezes fundacji Nowy Głos, czyli jednej z najbardziej wpływowych fundacji związanych z debatami oksfordzkimi w Polsce. Przeprowadził on szkolenia dla sędziów oraz mówców debat na bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Szkolenie zostały zorganizowane ze względu na  rozpoczynającą I Edycję Międzyszkolnej Gdańskiej Ligi Debat, z troski o wysoką jakość sędziowania.


O godzinie 11 zaczął się wykład dla mniej oraz bardziej doświadczonych sędziów i obejmował wiele ważnych zasad według których sędzia powinien oceniać debatujących. Począwszy od podstawowego „dekalogu” sędziego, aż po zawiłe, lecz ważne sytuacje mające wpływ na końcowy wynik. Kolejna cześć pierwszego wykładu polegała na dostrzeganiu błędów i przyznawaniu punktów mówcom, podczas oglądania relacji półfinału Warszawskiej Ligi Debatanckiej z 2017 roku.


Drugie szkolenie odbyło się o godzinie 14 i było przeznaczone dla mówców debat oksfordzkich. Uczniom został przekazany szeroki wachlarz wiedzy na temat prawidłowego argumentowania tez oraz odpowiedniego spełniania ról, które każdy z czterech mówców musi w pełni zrealizować. Dodatkowo każdy z uczestników stanął przed wyzwaniem stworzenia argumentów według zasady „SEI” (State, Explain, Illustrate), co było świetnym użyciem przekazanej wiedzy w praktyce.


W wykładach wzięli udział uczniowie i nauczyciele „Jedynki” oraz innych gdańskich szkół średnich. Szkolenie zostało zorganizowane, dzięki opiekunce Klubu Debat Dictorium prof Magdalenie Litwinienko.

Relację przygotował Krystian Domeracki z klasy I e.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *