[ngg_images source=”galleries” container_ids=”1″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”1″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

W pierwszej kolejce Międzyszkolnej Gdańskiej Ligi Debat odbyły się trzy debaty. W starciach krasomówczych zmierzyły się kolejno ZSŁ i IV LO, II LO i I LO oraz XX LO i VIII LO.

Pierwsza debata odbyła się 30. października w Zespole Szkół Łączności. Teza debaty brzmiała „Ruch feministyczny w XXI w. czyni kobietom więcej szkody niż pożytku”. W wyniku losowania po stronie propozycji stanęła reprezentacja ZSŁ, a opozycji IV LO.

Obie drużyny potraktowały temat bardzo poważnie. W debacie poruszane były ważne i trudne kwestie, takie jak nierówność płac, aborcja czy szeroko pojmowana wolność. Główną osią sporu było pytanie, w którym miejscu przebiega granica pomiędzy walką o równouprawnienie, a prowokacją.                

Po długich obradach sędziów wynikiem 3:0 zwyciężyła strona propozycji. Mimo zdecydowanego werdyktu różnice punktowe nie były wysokie. Każdy z sędziów udzielił mówcom szczegółowego feedbacku. Taka informacja zwrotna z pewnością pomoże retorom w dalszym rozwoju. W odbiorze audytorium debata była interesująca i pouczająca.

Tego samego dnia w I LO odbyła się debata pomiędzy gospodarzami, a reprezentacją II LO. Drużyny miały za zadanie przedyskutować tezę „Niemcy powinny wypłacić reparacje wojenne Polsce”. Drogą losowania po stronie propozycji zasiadła drużyna I LO, a opozycji II LO

Również w tym wypadku mówcy wykazali się dobrym przygotowaniem. Podawali przeróżne argumenty, zarówno ekonomiczne, jak i społeczne czy polityczne. Podstawową linią sporu tej debaty były kwestia kompensacji strat wojennych Polski ze strony Niemiec innymi drogami niż reparacje oraz opłacalność poruszania tematu reparacji. Po debacie pojawiły się pytania od licznie zgromadzonej publiczności. Każda z drużyn musiała rozjaśnić wątpliwości, czy potwierdzić swoje racje odpowiadając na dwa pytania. 

Decyzją sędziów debatę wygrała strona opozycji wynikiem 3:0. Niezależnie od werdyktu obie strony były zadowolone z dyskusji, która się pomiędzy nimi wywiązała. Również każdy z publiczności wyszedł z debaty z uśmiechem, bogatszy o nowe spojrzenia na ten złożony problem, niezależnie od tego, za którą z drużyn trzymał kciuki.

Trzecia i ostatnia debata I kolejki odbyła się 31. października w XX LO. Jej przedmiotem była teza „Czyny pradziadków mają pozytywny wpływ na losy przyszłych pokoleń”. Po stronie propozycji zasiadło VIII LO, a po stronie opozycji XX LO.

Mając na uwadze abstrakcyjny charakter tezy, nieodnoszącej się do konkretnego przypadku, zakres powoływanych argumentów był bardzo szeroki – począwszy od polityki, przez psychologię i aksjologię, skończywszy na postępie technologicznym. Nie zabrakło też humorystycznych docinek.

Po prawie półgodzinnych obradach, sędziowie ustalili werdykt przyznając wynik 2:1 dla VIII LO. W małych punktach różnica wyniosła zaledwie 8 punktów, ponieważ zdaniem sędziów drużyny zaprezentowały bardzo wyrównany poziom merytoryczny i retoryczny. Każdy z reprezentantów otrzymał obszerną informację zwrotną, wskazującą jego mocne i słabe strony. Publiczność była wyjątkowo liczna – składała się z zainteresowanych gości i kilku klas pierwszych, które miały zapoznać się z formułą oksfordzką.

Dokładne wyniki spotkań można sprawdzić w terminarzu oraz tabeli MGLD.

Następne debaty Międzyszkolnej Gdańskiej Ligi Debat odbędą się już wkrótce. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na następujące debaty drugiej kolejki:

XX LO vs GLA – 15. listopada godz. 14:00 „Polska gospodarka nie potrafi wykorzystać potencjału polskiej nauki”.

II LO vs IV LO – 16. listopada godz. 13:00 „Należy przywrócić w Polsce obowiązkową służbę wojskową.”

I LO vs ZSŁ – 16. listopada godz. 15.00 „Liceum Ogólnokształcące spełnia aspiracje edukacyjne młodzieży.”

Dziękujemy wszystkim mówcom, opiekunom, osobom prowadzącym obsługę debat (marszałkom, sekretarzom, ekspertom i sędziom) oraz publiczności za zaangażowanie w I kolejce.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *