W dniu 09.06.2018 roku, reprezentacja naszej szkoły w składzie: Dominika Kowalska (IIA), Damian Bilski (IIIA), Wioleta Lewandowska (IIIA) oraz Grzegorz Kachniarz (IIIG) uczestniczyła w Turnieju Debat Oksfordzkich o tematyce społeczno-prawnej, który odbył się w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie. DRUŻYNA DOSZŁA DO FINAŁU I ZWYCIĘŻYŁA!!!!!

Około godziny 9 rozpoczęło się losowanie grup i tez. W zawodach uczestniczyło 8 najlepszych drużyn z całej Polski. Pierwsza debata odbyła się nad tezą: Wszystkie jawne rozprawy powinny być transmitowane na żywo w internecie. Niestety drużynie nie udało się wygrać tej debaty. Druga w fazie grupowej odbyła się nad tezą: Wyeliminowanie papierowych dokumentów w pracy administracji publicznej i ich kontaktach z obywatelami przyniosłoby więcej szkody niż pożytku. Wygrana w tej debacie pozwoliła na wyjście z grupy i awans do półfinału.

Półfinał nad tezą – Wyjaśnianie przez sąd procedur stronie, która nie ma profesjonalnej pomocy prawnej, narusza zasadę równości stron – zakończył się remisem, co skutkowało dogrywką. Odbyła się debata 1:1, do której stanęła Wioleta Lewandowska. Musiała ona udowodnić, że ugoda jest lepsza niż wyrok. Udało jej się to, można powiedzieć, że bez żadnego problemu, ponieważ wynik był jednomyślny, czyli 3:0. Zapewniło to drużynie awans do finału.

Finał różnił się od pozostałych debat sposobem przygotowania. Drużyna została zamknięta na godzinę w sali i tam, bez żadnych pomocy musiała opracować tezę. Brzmiała ona następująco: Sprawiedliwość po latach, to nie sprawiedliwość. Wynikiem 44:40 I Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku zdobyło 1 miejsce tego turnieju.

Gratulujemy zarówno drużynie, jak i Pani Profesor Magdalenie Litwinienko, która przygotowywała drużynę i była jej opiekunem. Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy i dziękujemy drużynie za przynoszenie dobrego imienia szkole!

Relację sporządził Grzegorz Kachniarz 

Kategorie: News

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *