15 kwietnia 2019 r. uczestniczyliśmy w drugim, ostatnim etapie IV Pomorskiego Turnieju Debat Historycznych IPN, który był jednocześnie eliminacjami do ogólnopolskiego finału w Warszawie.

Turniej rozpoczął się o godz. 10 w sali BHP Stoczni Gdańskiej. Do debat przystąpiło łącznie 5 szkół, w tym dwie nasze drużyny w niezmienionym składzie: Gracjan Jeschke (IA), Janek Kaczmarek (IA), Ernest Rojek (IA), Paweł Ramotowski (ID) i Jakub Szulc (IA), Julia Staniuk (IE), Maja Orłowska (IE), Julianna Dąbrowska (IA). Debatowaliśmy nad tezami, które pojawiły się na wcześniejszym etapie – ,,Polska postąpiła właściwie broniąc się zbrojnie przed agresją III Rzeszy w 1939 roku’’ oraz ,,Najlepszym sposobem uczczenia ofiar systemów totalitarnych jest ich odnalezienie i pochowanie w imiennym grobie’’.  Pierwszy skład rywalizował dwa razy z VII LO z Gdańska, drugi z ZSE ze Starogardu Gdańskiego i IX LO z Gdyni. Mieliśmy spore oczekiwania, zwłaszcza że znaleźliśmy się tak blisko finału; debaty były bardzo emocjonujące i złożone. Jak najlepiej staraliśmy się wykorzystać zdobytą wiedzę, jednak musieliśmy pogodzić się z werdyktem: 1:2/ 3:0 dla pierwszego składu (miał jednak mniej małych punktów, które liczyły się w pierwszej kolejności) i 1:2/ 0:3 dla drugiego. Największe kontrowersje i wzburzenie wśród debatantów wzbudził feedback sędziów, który był dla nas gorzką pigułką do przełknięcia. Po ogłoszeniu wyników udaliśmy się na obiad i wróciliśmy do szkoły przekazać informację zainteresowanym. Niestety, mimo że nie udało nam się przejść dalej, Turniej był cennym doświadczeniem i bardzo dobrze będziemy wspominać czas przygotowań.

Dziękujemy przede wszystkim pani Litwinienko wspierającej nas od początku do samego końca, całemu Klubowi (a zwłaszcza Kajetanowi, Mateuszowi, Kamili, Maćkowi i Szymonowi!) oraz reszcie wspierających. Chociaż droga do zwycięstwa w TDH nie jest łatwa, to nie zniechęcamy się i czekamy na kolejny rok!

Kategorie: News

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *